A napelem inverter működéséről bővebben: mit kell tudni vásárlás előtt?
Milyen szerepe van az inverternek?
Az inverter legfőbb feladata az, hogy az egyenáramot váltakozó árammá alakítsa át. A napelemek egyenáramot termelnek, amelyet a hálózat nem tud felhasználni, így azt át kell alakítani. Az inverter tulajdonképpen a megtermelt energiát kompatibilissé teszi a hálózattal. Ez a legfontosabb feladata, de emellett képes arra is, hogy jelentéseket készítsen a felhasznált és a megtermelt energiáról. Ha esetleg áramikimaradás történik, akkor az inverter a teljes házat lekapcsolja a hálózatról.
Milyen típusok közül választhatunk?
A string inverterek régebbi inverter típusok, amelyek az egyik legolcsóbb megoldások közé tartoznak. Ezeket az invertereket akár a házak oldalára is lehet telepíteni, ezáltal sokkal könnyebben hozzá lehet férni, így a karbantartása is egyszerűbb. Hátrányuk, hogy egyszerre egy egész panelcsoportot kezelnek, így, ha az egyik panelnél termelés visszaesés következik be, akkor az összes panelnél bekövetkezik a teljesítmény csökkenés. Ha nagyon árnyékos helyen van pár panel, akkor a teljes rendszer alacsonyabb szinten fog termelni.
A másik típus a mikroinverter, amelynél a panelek termelése nem függ egymástól, hiszen minden egyes panelt külön irányít. Ha esetleg az egyik panel árnyékosabb helyen van, akkor attól még a többi panel magasabb teljesítményt képes nyújtani. Ezek az inverterek drágábbak, mint a string inverterek, de ahol több az árnyékos hely, oda csak ezt érdemes telepíteni. Mivel itt nem egy panelcsoport kezeléséről van szó, így ennek az inverternek a karbantartása kicsit drágább. Ezekre az inverterekre nem ritka, hogy 25 év garanciát is biztosít a gyártó. A string esetében a garancia sok helyen maximum 12 év lehet.
Mire figyeljünk vásárlásnál?
Több szempontot is érdemes átgondolni napelem inverter vásárlás előtt. A legfontosabb, hogy a megfelelő hatásfokú invertert vásároljuk meg. Ennek érdekében oda kell figyelni azokra a tényezőkre, amelyek nagyban befolyásolhatják a napelemek működését. A napelemek teljesítményét befolyásolja a tető tájolása. Ha déli tájolású a tető, akkor több villamos energiát képes termelni a napelem. Oda kell figyelni a tető dőlésszögére is, hiszen a 30 és 45 fok közötti dőlésszög a megfelelő. A tetőre elhelyezett paneleket ne árnyékolják be a fák, a dombok, esetleg egy kémény vagy füstelvezető. Ha olyan területen élünk, ahol reggelente köd van, akkor az is befolyásolhatja a termelést. A madarak is fontos tényezők, hiszen, ha a napelemeken fészket építenek, akkor az károsíthatja is a berendezést és természetesen le is árnyékolhatja azt.